Mistrzostwa Europy, a polska ekstraklasa

2020-08-11

Nie było Polaków w finałach mistrzostw Europy we Włoszech, nie uczestniczyli też w turnieju olimpijskim w Moskwie. Teraz całą uwagę skupiono na kolejnych eliminacjach mistrzostw świata. Biało-czerwoni trafili do grupy trzyzespołowej z NRD i Maltą.Polska ekstraklasa https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/polska/ekstraklasa/c6832a0, a analiza mistrzostw

Od początku wiadomo było, że o wyjazd do Hiszpanii w roku 1982 rywalizować będą tylko dwa zespoły: Polska i NRD. Jednak starannie przygotowano się do pierwszego meczu na Malcie. Poprzedziło go krótkie zgrupowanie we Włoszech. Polska ekstraklasa zasługuje na szczególną uwagę.


Przed odlotem do Rzymu byliśmy świadkami głośnej afery na Okęciu, w wyniku której zdyskwalifikowani zostali: J. Młynarczyk (powód sporu), W. Żmuda, Z. Boniek i S. Terlecki. Bez tej czwórki reprezentacja wygrała z Maltą w La Valletta 2:0. Był to jednak mecz, horror. Kibice niezadowoleni z orzeczenia sędziego z Jugosławii obrzucili jego i naszą drużynę kamieniami. Spotkanie przerwano. FIFA utrzymała wynik z boiska. Reprezentacja Polski juniorów zajęła II miejsce w Turnieju UEFA w NRD, gdzie warto jest zwrócić uwagę na polską ekstraklasę.


Kolejna niespodzianka w I lidze Szombierki Bytom (trener Hubert Kostka) mistrzem Polski. W Pucharze Europy nasz mistrz został wyeliminowany przez CSKA Sofia. Ekstraklasę opuściły GKS Katowice i Polonia Bytom, weszły: Motor Lublin i Bałtyk Gdynia. Puchar Polski, po zwycięstwie nad Lechem Poznań 5:0, zdobyła Legia Warszawa. Na arenie międzynarodowej też nie zrobiła kariery. Królem strzelców I ligi po raz trzeci z kolei Kazimierz Kmiecik (24 gole).


Przed rokiem wybrano nowe władze PZPN (prezes Marian Ryba), ale już po roku na wniosek większości okręgów zorganizowano Nadzwyczajne Zgromadzenie PZPN. Odeszło wielu znanych działaczy, między innymi Ryszard Koncewicz i Stefan Bomba. Nowym prezesem Związku wybrano Włodzimierza Reczka. Wcześniej rozpatrywano przyczyny afery na Okęciu. Nastąpiła zmiana trenera reprezentacji odszedł Ryszard Kulesza, jego miejsce zajął Antoni Piechniczek. Udanie zakończył eliminacje mistrzostw świata. Polska dwukrotnie wygrała z NRD (1:0 i 3:2) i zakwalifikowała się na hiszpański Mundial. Juniorzy podtrzymali dobrą passę na I Mistrzostwach Europy (do tej pory turniej UEFA) w RFN wywalczyli wicemistrzostwo. Natomiast zupełnie zawiódł zespół (U20) na mistrzostwach świata w Australii. Nie należy o tym zapominać stawiając na polską ekstraklasę.


W lidze ugruntowała się mocna od kilku lat pozycja Widzewa Łódź. Miał w swoich szeregach kilku wybitnych piłkarzy, między innymi: J. Młynarczyka, W. Żmudę, Z. Bońka i W. Smolarka. Przeszli do Łodzi za sprawą operatywnego prezesa Ludwika Sobolewskiego. Doprowadził klub do mistrzostwa Polski. Ligę opuściły Odra Opole i Zawisza Bydgoszcz, awansowały Pogoń Szczecin i Gwardia Warszawa. Puchar Polski po raz drugi z kolei (po raz siódmy w ogóle) zdobyła Legia Warszawa. Tym razem w finale rozegranym w Kaliszu pokonała Pogoń Szczecin (1:0). Królem strzelców I ligi został Krzysztof Adamczyk (Legia).


Następnie w kraju stan wojenny. Mimo to życie sportowe rozwijało się bez większych zakłóceń. Pierwsza na arenie międzynarodowej wystąpiła Legia Warszawa; po dwóch bardzo wyrównanych meczach z Dynamem Tibilisi (0:1, 0:1) odpadła w ćwierćfinale Pucharu Zdobywców Pucharów. Rozgrywki ligowe i pucharowe odbywały się normalnie. Po raz drugi z kolei tytuł mistrza Polski wywalczył Widzew Łódź. Dobrze reprezentował nasze piłkarstwo, choć już bez Z. Bońka i W. Żmudy (po mistrzostwach świata przeszli do ligi włoskiej), w europejskich rozgrywkach pucharowych i awansował do ćwierćfinału Pucharu Europy. Z ligi spadły Arka Gdynia i Motor Lublin, awansowały GKS Katowice i Cracovia. Puchar Polski po pokonaniu Pogoni Szczecin, zdobył Lech Poznań, systematycznie tworzona była nowa siła w krajowym piłkarstwie.


Reprezentacja bez odpowiednich prób międzynarodowych odleciała na mistrzostwa świata do Hiszpanii. Początek słaby, dwa bezbramkowe remisy z Włochami i Kamerunem. Wygrana z Peru 5:1 dała awans biało-czerwonym do następnej rundy. I tu dobrze poszło: zwycięstwo nad Belgią 3:0 i remis z ZSRR 0:0. To już strefa medalowa. W półfinale Polska przegrała w Barcelonie z Włochami 0:2, a w meczu o III miejsce w Alicante pokonała Francję 3:2. Brązowy medal dla Polski. Zbigniewa Bońka uznano trzecim piłkarzem świata. Reprezentacja młodzieżowa (U21) dość pechowo uległa Anglii w ćwierćfinale mistrzostw Europy.